USMAS EZERA TOP COPES VIETAS

Kur meklēt zivis Usmas ezerā?

Bieži vien Usmas ezera viesi jautā: “Kur šeit ķert zivis?” Tieši tāpēc esmu izveidojis šo sadaļu, lai ikviens, kas apmeklē ezeru, varētu iegūt vismaz pamata informāciju par labākajām makšķerēšanas vietām.

Jāatceras, ka makšķerēšana nav zveja – mūsu galvenais mērķis ir labi pavadīt laiku, un šī informācija palīdzēs sākt. Ja tomēr neatrodi meklēto vai vēlies precizēt kādu jautājumu, droši sazinies ar mani!

Kā atrast ieteiktās makšķerēšanas vietas?

Makšķerējot var orientēties pēc vairākām lietām:

  • Vizuālā informācija – Vēro apkārtni un meklē pazīmes, kas var liecināt par zivju klātbūtni: putnu aktivitāte, ūdens virsmas kustības, mazo zivju pulcēšanās vai plēsīgo zivju uzbrukumi virspusē.
  • Ezera dziļumu kartes – Tās palīdz saprast, kur zivis uzturas dažādos laikapstākļos un sezonās. Meklē vietas ar izteiktām bedrēm, sēkļiem vai nogāzēm, jo tās bieži piesaista zivis.
  • Ūdens temperatūra un vēja ietekme – Pavasarī zivis var atrast siltākās vietās, bet vasarā tās biežāk pārvietojas uz dziļākām vietām. Ja vējš ilgstoši pūš vienā virzienā, zivis bieži koncentrējas tajā ezera pusē, kur sakrājas barība.
  • Grunts struktūra – Zivis bieži uzturas vietās ar interesantu reljefu: bedrēs, lēzenās nogāzēs vai netālu no zemūdens šķēršļiem, piemēram, nogrimušiem kokiem un akmeņiem.
  • Straumes un barības ķēde – Vējš un ūdens straumes var koncentrēt barību noteiktās vietās, piesaistot arī zivis. Ja redzi mazo zivju kustību vai plēsīgo zivju uzbrukumus ūdens virspusē, visticamāk, šajā vietā būs laba cope.
  • GPS un tehnoloģijas – Ja tev ir GPS ierīce vai eholots, to var izmantot, lai precīzi noteiktu savu atrašanās vietu un potenciālās copes vietas. Ja eholota nav, iesaku lejupielādēt Garmin Navionics lietotni – tā ļauj apskatīt Usmas ezera dziļumu kartes un atrast iespējami labākās copes vietas.

Lai veiksmīga cope un lieliski pavadīts laiks pie ūdens! 🎣

Labākie Copes mēneši

Viens no labākajiem copes mēnešiem ir Jūnijs. Toties maijā lieliski var ķert aktīvās un tikko modušās līdakas. Jūlijs un Augusts ir pateicīgs Asaru ķeršanai. Rudens sākumā ir vislielākā iespēja noķert tieši lielo līdaku.

usmas_ezers_1.jpg

Populārākās zivis

Vispopulārākās zivis makšķerēšanai ir zandarti, līdakas, asari un brekši. Protams, Usmas ezerā var noķert arī ruduļus, raudas un citas baltās zivis. Ar grunts makšķeri nereti izdodas noķert pa kādam zutim, kas mājo tieši dziļajās bedrēs. 


Makšķerēšanas tehnika

Ja ir iespēja, tad vislabākais veids, kā makšķerēt plēsīgās zivis ir - spiningošana. Vai tie būtu nelieli rotiņi vai gumijas mānekļi, tas viss pievilinās gan līdaku, gan asari. No krasta mazos asarus un baltās zivis lieliski var ķert ar pludiņu un dabīgo ēsmu. Noķert zandartus visefektīvāk var tieši no laivas braucot uz populārām zandartu vietām, džiga tehnikā. 



Usmas Ezera Dziļuma karte ar zivju atrašanās vietām

Pirms dodaties makšķerēt, iesakām izpētīt Usmas ezera dziļuma karti. Tajā atradīsiet galvenās zivju uzturēšanās vietas, kā arī informāciju par konkrētām sugām, kas sastopamas dažādos ezera reģionos.

Ja vēlies copēt ar GIDU

Ja tomēr Tev pašam nav pieejams inventārs vai tehnika makšķerēšanai vai vienkārši vēlies copēt par neko nedomājot, Tev ir iespēja izvēlēties kādu no piedāvātajiem pakalpojumiem. 


Zandartu "točka"

Lai gan zandarts ir populārākā Usmas ezera zivs, tā noķeršana ir viena no sarežģītākajām. Lai to veiksmīgi atrastu, nepieciešama laiva un atbilstoša elektronika, kas palīdz precīzi noteikt zivju atrašanās vietu. Taču, ja tev tas viss ir, šeit ir viens no iecienītākajiem zandarta punktiem, kas lieliski strādā gan džiga tehnikā, gan pelāģiskajā copē.

Kur meklēt zandartu?

Ezera dienvidu daļā, netālu no Plēšraga un uz ziemeļiem no Dižsēkļa, atrodas dziļāka bedre, kur maksimālais dziļums sasniedz 13 metrus. Sevišķi efektīva ir bedres mala no 7 līdz 10 metru dziļumam – šeit grunts ir pietiekami cieta, lai piesaistītu zandartus.

Šī vieta ir lieliski piemērota:

Džiga tehnikai – Zandarti šeit uzturas pie grunts, un lēni vadīti silikona mānekļi bieži izprovocē to uzbrukumu.

Pelāģiskajai copei – Ja zivis ir aktīvākas un uzturas ūdens slāņos virs grunts, pelāģiskā pieeja var būt efektīva.

Bukdanga

Pie pareiziem laika apstākļiem, šis sēklis, tieši iepretīm Bukdangām, ir ļoti produktīva līdaku un lielo asaru vieta. Vasarā šeit var redzēt ļoti bagātīgu veģetāciju. Zāles aug līdz pat 2.5-2.8m dziļumā, un tur ļoti labprāt slēpjas līdaka, kas gaida garām peldošos zivju barus, kas pārvietojas no viena ziemeļu ezera daļas uz dienvidu daļu. Šaurums starp Mazalksnīti un Bukdangu ir salīdzinoši neliels, zivīm ceļojot caur šo šaurumu, plēsīgajām zivīm šis ir labs medību punkts. 

Ieteicamā makšķerēšanas metode: nostāties ap 5-10 metrus no zāļu malas, mest zālēs, lēnām vilkt cauri. Copes var būt gan pašās zālēs, gan tieši pie zāļu malas. 

Lielie sēkļi

Ne velti šis sēklis ieguvis nosaukumu Dižsēklis – tas ir viens no lielākajiem Usmas ezera sēkļiem. Vasaras vidū tā centrālajā daļā dziļums var būt vien 1–1,2 metri. Tā kā Dižsēklis ir bagātīgi apaudzis ar veģetāciju, tas ir ideāla vieta dažādu zivju sugām, kas šeit meklē gan patvērumu, gan barību.

Kā makšķerēt Dižsēklī?

🔹 Ap sēkli ir dažāda veida nogāzes – gan stāvākas, gan lēzenākas, un katra no tām piesaista dažādus zivju veidus.

🔹 Rietumu pusē, kur malas ir lēzenākas un grunts smilšaināka, pārsvarā uzturas asari. Tie bieži vien veido barus un ir aktīvi uzbrūkoši.

🔹 Austrumu pusē, kur nogāze ir stāvāka un zāļu malas ir izteiktākas, galvenokārt mājo līdakas. Šajā vietā tās bieži slēpjas veģetācijā, gaidot iespēju uzbrukt savai laupījumam.

Sēklis vislabāk darbojas tieši vējainākā laikā, jo viļņi uzirdina ūdeni un padara zivis aktīvākas. Vējš arī palīdz slēpt makšķernieku klātbūtni, kas ir būtiski, lai nepiebiedētu uzmanīgās līdakas un asarus.

Ja vēlies rezultatīvu copi, eksperimentē ar dažādām tehnikām – virsmas mānekļiem, džigu un vobleriem. Asari nereti labi reaģē uz mazākiem mānekļiem un ātrāku animāciju, savukārt līdakas var pievilināt ar lielākiem silikona mānekļiem vai lēni vilktiem vobleriem gar zāļu malu.

🎣 Dižsēklis ir vieta, kur izredzes uz labu lomu ir lielas – atliek tikai pielāgot tehniku un laikapstākļus!

Līcis starp salām

Šis līcis ir interesants ar to, ka, salīdzinot ar Usmas ezera vidējo dziļumu, tas ir salīdzinoši sekls – līdz 2 metriem. Bagātīgā veģetācija padara šo vietu īpaši pievilcīgu līdakām, kas šeit ne tikai barojas, bet arī nārsto.

Kā makšķerēt šajā līcī?

🔹 Pateicoties zāļainajai videi, līdakas šeit var atrast visu sezonu, taču īpaši aktīvas tās kļūst pavasarī un rudenī.

🔹 Līci ir vērts izbraukt pilnā garumā, mētājot spiningu un izmēģinot dažādus mānekļus, lai saprastu, kas konkrētajā dienā vislabāk strādā.

🔹 Vējainākā laikā cope šeit ir efektīvāka, jo vējš uzirdina ūdeni un aktivizē zivju barošanos.

Ieteicamās tehnikas un mānekļi:

Zāļu zonās: Mēģini izmantot bezāķu silikona mānekļus, peldošos voblerus vai spinnerbaitus, kas nepītos zālēs.

Atklātākās vietās: Var izmantot klasiskus džiga mānekļus, voblerus ar agresīvu spēli vai vidēja izmēra svārstīgās un rotiņveida spoones.

Virszemes mānekļi: Agros rītos vai vakarā efektīvi var būt poperi un žāboļi, kas izprovocē agresīvus uzbrukumus.

Ja meklē aktīvas līdakas, šī vieta ir viena no stabilākajām Usmas ezerā – atliek tikai eksperimentēt un pielāgot tehniku!🎣

Godeļlīča asari

Usmas ezera ziemeļaustrumu daļā atrodas Godeļlīcis, taču vēl pirms pašas līča ieejas ir plaša, bagātīgi noauguša zona ar ūdenszālēm. Šī vieta nav īpaši dziļa, taču tai blakus atrodas lēzenas nogāzes, kas ved uz dziļākiem ūdeņiem.

Kāpēc šī vieta ir interesanta?

🔹 Vasarā ūdenszāles veido dabiska kanāla efektu, kurā ir dziļāks ūdens un cietāks grunts segums.

🔹 Šajās vietās, ap 3–4 metru dziļumā, bieži uzturas asaru bari, kas meklē barību un slēpjas no plēsējiem.

🔹 Lai gan šī nav lielo asaru vieta, te var lieliski pavadīt laiku, ķerot daudz mazāka izmēra asarus, kas ir lieliska izklaide kopā ar bērniem.

Labākās copes metodes Godeļlīcī

Mikrodžigs – Mazie silikona mānekļi (3–5 cm) uz 2–5g džiga galvām būs efektīvākā metode.

Mazie rotiņi un svārstīgās karotītes – Labi strādā uz aktīviem asariem.

Dropshot tehnika – Īpaši efektīva, ja asari uzturas tuvu grunts zonai.

Mazie vobleri un virsmas mānekļi – Var būt laba izvēle agros rītos vai vakaros, kad asari ir tuvāk ūdens virspusei.

Kad labāk makšķerēt?

🔹 Vieta labi strādā saulainās dienās ar nelielu vēju, kas rada vieglu viļņošanos un padara asarus drosmīgākus.

🔹 Rīta un vakara stundas ir visproduktīvākās, īpaši, ja asari aktīvi barojas.

Ja meklē vietu, kur izbaudīt relaksētu copi un noķert daudz mazus asarus, Godeļlīcis ir lieliska izvēle! 🎣